Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Ustroń i okolice – co warto zobaczyć, gdzie się zatrzymać i dobrze zjeść?
Jeśli chcesz zobaczyć, jak Wisła z małego górskiego potoku staje się w dumną królową polskich rzek, koniecznie odwiedź Ustroń i jego okolice. To region, w którym nowocześnie rozwijająca się turystyka żyje w symbiozie z kultywowaniem wielowiekowej tradycji górali śląskich. Ustroń jest doskonałym celem wakacyjnym przez cały rok. Chcesz się przekonać, sprawdź, co warto zobaczyć, gdzie się zatrzymać i dobrze zjeść.
Kiedyś góralska wieś, teraz nowoczesne uzdrowisko – Ustroń
Pierwsze wzmianki o niewielkiej wsi rozpostartej wzdłuż rzeki Wisły można znaleźć w dokumentach z początku XIV wieku. Była to wówczas typowa góralska wieś, gdzie życie podporządkowane było rolnictwu i pasterstwu. Dopiero w XVIII w., gdy odkryto pierwsze złoża rud żelaza i rozpoczęto ich wydobywanie, rozwój Ustronia przyspieszył. Pod koniec XIX w. niedaleko wsi odkryto borowiny i wody żelaziste. Niebawem, bo w 1901 roku otwarto pierwszy leczniczy zakład kąpieli borowinowych. Od tego czasu Ustroń zaczął przekształcać się powoli w miejscowość wypoczynkową. W roku 1956 Ustroń uzyskał prawa miejskie, by 11 lat potem otrzymać status uzdrowiska.
Gdzie mieszkać i gdzie zjeść?
Oferta hotelowo-gastronomiczna Ustronia jest tak bogata, że z pewnością zaspokoi oczekiwania wszystkich turystów. Znajdziecie tutaj wszystkie formy gościnności, od kwater prywatnych, poprzez apartamenty, pensjonaty, domki góralskie, aż po luksusowe hotele i sanatoria. Tutejsza kuchnia raczy gości daniami tradycyjnej kuchni góralskiej w barach, restauracjach, a przede wszystkim w regionalnych karczmach góralskich. Dobrym przykładem gościnnego miejsca w Ustroniu może być Zajazd Na Kępie. Oferuje apartamenty i pokoje w pięknych, utrzymanych w góralskim stylu domkach hotelowych. Zaprasza turystów do karczmy góralskiej na smakowite posiłki, a także organizuje wesela w górach, kolacje biznesowe oraz imprezy firmowe.
Co oferuje Ustroń i jego okolice?
Ustroń i jego okolice są doskonałym miejscem do spędzania wolnego czasu, uprawiania sportów letnich i zimowych, górskich wędrówek i wielu aktywności ruchowych i kulturalnych. Ustroń to przede wszystkim góry z najwyższym wzniesieniem Beskidu Śląskiego – Czantorią Wielką oraz innymi szczytami. Połączone są wieloma szlakami turystycznymi, spacerowymi, a także rowerowymi. Zimową atrakcją jest ośrodek narciarski z koleją linową na Czantorię i kilkoma trasami.
Ustroń oferuje wiele atrakcji kulturalnych. Można podziwiać perełki tutejszej architektury, między innymi budynek ratusza miejskiego, a także Starą Zagrodę – zespół drewnianych zabudowań przy rynku z chatą z 1768 r. i drewnianą stodołą. Wczasowiczów i kuracjuszy zaprasza Park Zdrojowy, w którym znajduje się pijalnia wód, tężnia, a także siłownia plenerowa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana