Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zagraniczne kierunki wyjazdów kitesurfingowych. Przegląd propozycji
Istnieje wiele różnych, pasjonujących i często nieznanych dyscyplin sportowych, np. kitesurfing, czyli jazda po wodzie na desce, podłączonej do specjalnego latawca. Ów sport może być prowadzony w wielu miejscach – zarówno na terenie polskiego Bałtyku, jak i zagranicznych rejonach – wodach śródziemnomorskich, Brazylii, Wietnamie. Czym cechuje się kitesurfing?
Czym jest kitesurfing?
Kitesurfing (kiteboarding) to stosunkowo młody sport wodny, opierający się na poruszaniu na desce (lub hydroskrzydle) za pomocą latawca (trzymanego przez kitesurfera). Można go uprawiać na jeziorach, morzach lub oceanach – wiele zależy od oferty danej firmy turystycznej.
Kitesurfing przypomina surfing wizualnie, jednak technika jest bardziej zbliżona do jazdy na snowboardzie (deskę prowadzi się nie płasko, a po krawędzi).
Sprzęt do kitesurfingu
Osoby, które są zainteresowane kitesurfingiem, muszą zainwestować w specjalną deskę, latawiec i bar (zestaw linek do regulowania mocy latawca, zwykle o długości 25-30 m). Pierwszym krokiem jest zamocowanie baru do tzw. trapezu (specjalnego pasa) za pomocą charakterystycznej pętli – tzw. chicken loopa.
Latawiec może mieć natomiast długość nawet do 20 metrów kwadratowych.
Deski do kitesurfingu osiągają natomiast długość około 1-2 m. Mają małą wyporność, czyli toną pod ciężarem człowieka. Na powierzchni utrzymują się tylko dzięki sile hydrodynamicznej. Kitesurferzy najczęściej decydują się na deski Twin-Tip (dają możliwość pływania w dwóch kierunkach) lub Directional (do jazdy tylko w jednym kierunku).
Kompletując sprzęt kitesurfera, nie należy także zapominać o leashu (elastycznej lince, łączącej trapez z barem) i pompce. Całe wyposażenie nie jest tanie – to koszt kilku tysięcy złotych. Z tego powodu wiele osób decyduje się jedynie na okazjonalne wypożyczenie sprzętu.
Gdzie na wyjazdy kitesurfingowe?
Kitesurfing kojarzy się głównie z ciepłym klimatem śródziemnomorskim i między kontynentalnym (Egipt, Brazylia, Wietnam, Cypr). Owa dyscyplina sportowa rozwija się jednak prężnie – kursy i wyjazdy kitesurfingowe coraz częściej organizuje się również na terenach Polski, głównie na Mierzei Helskiej i wodach Zatoki Puckiej.
Extreme Homies School jest docelowo szkołą snowboardową, jednak rozszerza swoją działalność również na inne dyscypliny. Przedsiębiorstwo zajmuje się organizowaniem kursów, szkoleń i wycieczek w różne zakątki świata i Polski – zawsze w celu uprawiania konkretnej dyscypliny sportowej. Kitesurfingowe kursy, prowadzone przez ową firmę, przeznaczone są dla uczestników na każdym poziomie zaawansowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana